altın
Web Sitemizi nasıl buldunuz?
Videonun büyük hali için tıklayın.
1.  Türkiye Çiçekçilikte Enlerini seçti
2.  Kedi bakımı
3.  Kediler
4.  Setirek
5.  Çiçek Mezatı
6.  Toptan Çiçek Satışı
7.  Yeni Açılan tüneller
8.  Parlak Çiçek Tanıtım Videosu
9.  Buffalo - Aslan - Timsah
10.  Kurtlar vadisi filistin fragmanı
İthal Gül, Fiyatları Frenledi
İthal Gül, Fiyatları Frenledi

 

Soğuk hava koşulları nedeniyle tomurcuklarının açması gecikince yükselen gül fiyatları, Afrika'dan ithal edilen gülle inişe geçti. Sevgililer gününün yaklaşmasıyla düşen fiyat karşısında çiçekçi esnafı ve vatandaşlar sevinirken, yerli üretici ise sıkıntı yaşıyor.
 
Mersin Çiçekçiler Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Ömer Şahbudak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin gül üretimin yüzde 70'e yakın bölümünün Çukurova yöresinde gerçekleştirildiğini söyledi.
 
Havaların bu yıl soğuk gitmesi nedeniyle gül üretiminde düşüş yaşandığını belirten Şahbudak, "Havaların soğuk olması üreticinin planlarını bozdu. Sıcak hava ve güneşe ihtiyaç duyan gül tomurcuklarının açması soğuk hava nedeniyle gecikti. Bu da ister istemez fiyatlara yansıdı" dedi.
 
Gülün bir tanesinin alış fiyatının iki hafta öncesine kadar 5 TL'ye kadar çıktığına işaret eden Şahbudak, ancak Afrika ülkelerinden, Kenya'dan, Ekvator'dan Hollanda bağlantılı gelen ithal güllerin özellikle sevgililer günü öncesinde iç piyasada fiyatları frenlediğini ifade etti.
 
Bu durumun çiçekçi esnafı ile vatandaşı sevindirdiğini vurgulayan Şahbudak, "Ancak girdi maliyetleri artan ve planlarını özel günlere göre yapan yerli üretici, ithal gül sebebiyle sıkıntı yaşamaya başladı" diye konuştu.
 
Özellikle sevgililer gününde rağbet gören gülün bir nebze de olsa ucuzlamasıyla müşterilerini memnun edeceklerini vurgulayan Şahbudak, şöyle devam etti:
 
"Piyasa fiyatları arz talep dengesine göre ister istemez değişiyor. Özel günlerde talep artınca fiyatlar da yükseliyordu. Vatandaş da bizi fırsatçılıkla suçluyordu. Bu yıl hava sıcaklıkları mevsim normallerinin altında gidince, tomurcukların açması gecikti, dolayısıyla da üretici takvimi tutturamadı. Ayrıca gül üretiminde de düşüş yaşandı. Doğal olarak da fiyatlar geçen yıla göre yüzde 100'e varan oranlarda yükseldi. Buna bağlı olarak kimi kesimler ithal güle yönelince, fiyatlar bir nebze de olsa aşağı çekildi. Bu durum da sürekli müşterimizi memnun edebilmek için gerekirse zararına satış yaptığımız özel günlerde bizi biraz rahatlatacak. Şu anda gülün satış fiyatı 7,5 TL civarında, bunun sevgililer gününde de aynı seviyelerde olacağını sanıyorum."
 
Buna karşın yerli üretim güllerin önemine işaret eden Şahbudak, "Gülde vazo ömrü önemlidir. Yerli üretim güllerin vazo ömrü daha uzunken, ithal güllerin ki kısa. Bu gibi konularda hassas olan çiçek kültürü olan müşteriler elbette yerli üretim gülü tercih edecektir. Ama sadece görselliğe önem verenler ise ithal güle yönelecektir" dedi.
 
Esnaf olarak sevgililer günü hazırlıklarının tüm hızıyla sürdüğünü vurgulayan Şahbudak, yerel yönetimlerden özellikle özel günlerde ortaya çıkan seyyar satıcılara karşı önlem almalarını talep etti.
 
-Üretici sıkıntılı-
 
14 Şubat Sevgililer Gününü bekleyen gül üreticileri ise bir yandan soğuk hava, diğer yandan da Afrika'dan ithal edilen güller nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor.
 
Tarsus ilçesinin Yenice beldesinde yıllık 6 milyon kesme gül üretme kapasitesine sahip Rosland Tarım ve Seracılık firması sahibi Ruhi Koçak, 140 dekar alanda iç ve dış piyasaya yönelik kesme gül yetiştiriciliği yaptıklarını söyledi.
 
Teknoloji ve kapasite yönünden Avrupa'daki birçok serayla eşit şartlarda üretim yaptıklarını anlatan Koçak, bu yıl hava şartları ve ithal gül nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.
 
Güllerin, güneş ve ısının bir arada olduğu zaman geliştiğini, ancak bu yıl havaların çok soğuk geçmesi nedeniyle, çoğunun şu anda tomurcuk halde bulunduğunu ifade eden Koçak, "Bir yandan aşırı soğuklara karşı gerekli tedbirleri almaya çalışırken, diğer yandan da Afrika'da yetişen ve Hollanda üzerinden Türkiye'ye getirilen güllere karşı önlem almaya çalışıyoruz. Ancak elimizdeki 350 bin dolayındaki gül, Türkiye'de 5 milyon dolayında gül satışı gerçekleşen sevgililer gününe kadar hazır olacak" dedi.
 
-"Sektörün geleceği için ithal güle karşı önlem alınmalı"-
 
Sektörün geleceği için ithal güle karşı önlem alınması gerektiğini vurgulayan Koçak, şöyle konuştu:
 
"Firma olarak sadece biz gül demetleme ve paketleme tesisimizi birkaç yıl önce 70 bin avroya kurduk. Bizim gibi birçok üretici ciddi yatırımlar yapıyor. Fakat gül ithalatı bizleri etkiliyor. Özellikle Afrika'da soğuk hava sorunu yok. Yurt dışından düşük vergilerle ucuz olarak ithal edilen güllere, sevgililer günü, öğretmenler günü, anneler günü gibi özel günlerde izin verilmemesi, kota uygulanması ya da birçok üründe olduğu gibi yüksek vergi konularak caydırıcı önlem alınması gerekiyor. Aksi takdirde yörede ciddi anlamda gelişen kesme çiçekçiliğin önü kesilecektir."
 
Kaynak: AA  
 
http://www.haberciniz.biz/ithal-gul,-fiyatlari-frenledi-1276386h.htm