altın
Web Sitemizi nasıl buldunuz?
Videonun büyük hali için tıklayın.
1.  Türkiye Çiçekçilikte Enlerini seçti
2.  Kedi bakımı
3.  Kediler
4.  Setirek
5.  Çiçek Mezatı
6.  Toptan Çiçek Satışı
7.  Yeni Açılan tüneller
8.  Parlak Çiçek Tanıtım Videosu
9.  Buffalo - Aslan - Timsah
10.  Kurtlar vadisi filistin fragmanı
Sevgilinin Gülü Ceyhan'dan
Sevgilinin Gülü Ceyhan'dan

 

Ceyhan'da satmak amacıyla serasında gül yetiştiren bir çiftçi, daha uzun süre olmasına rağmen 'Sevgililer Günü" için bütün hazırlıklarını tamamladığını bildirdi. 
 
İlçeye bağlı Kurtkulağı beldesinde yaşayan evli ve 5 çocuk babası Müslüm Ekinci (64) A.A muhabirine yaptığı açıklamada, 1996 yılından bu yana seracılık yaptığını söyledi. 
 
Toplam 17 dekarlık serasında yıllarca domates, biber gibi sebzeler yetiştirdiğini dile getiren Ekinci, bir yıl önce çocuklarının teşvikiyle serasının 5 dekarına 35 bin adet gül fidanı diktiğini söyledi. 
 
Güllerin bakımında ve hasadında beldede yaşayan 15 ev hanımının çalıştığını belirten Ekinci, "Bu kadınlarımız, hem boş zamanlarını değerlendiriyor hem de ev ekonomilerine katkı sağlamış oluyorlar" dedi.
 
Serasında sadece forset cinsi kırmızı gül yetiştirdiğini vurgulayan Ekinci şunları kaydetti: 
 
"Türkiye'de ve dünyada en çok kırmızı gül satılıyor. Kırmızı gül, karşınızdakine sevginizi ifade eden en anlamlı hediyedir. Gül yetiştiriciliği gerçekten çok zevkli bir iş. Aynı zamanda yoğun emek gerektiriyor. Her gün çiçekleri kontrol etmeli ve onlarla konuşmalısınız. Bakımlarını düzenli yapmalısınız. En küçük hatada çiçekleriniz ölebilir. Ben, güllerimi çocuklarım gibi seviyorum." 
 
Öğretmenler Günü, Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi özel günlere yönelik üretim yaptığını vurgulayan Ekinci, "Bir yıl önce başladığım bu işte ilk hasadımı öğretmenler gününde yaptım. Önümüzde 14 Şubat Sevgililer Günü var. İkinci hasadımı yapacağım. O gün için ortalama 50 bin adet gül satmayı planlıyorum ve şu an için tomurcuklarım hazır durumda" diye konuştu. 
 
Ürettiği gülleri Mersin'in Tarsus ilçesine gönderdiğini, orada yaşayan kızı aracılığıyla da Türkiye'nin her bölgesine pazarladığını belirten Ekinci, tanesini ortalama 2 liradan sattığı güllerin çiçekçiler tarafından özellikle sevgililer gününde çok yüksek fiyatlardan satıldığını kaydetti. "Gül yetiştiriciliği kazançlı bir iş" diyen Ekinci, fidan sayısını aşamalı olarak arttırmayı, serasını ve işini geliştirip, yurt dışına da satış yapmayı planladığını vurguladı. 
 
Gül serasını gezen Kaymakam Gürbüz Karakuş ise bu çiçeğin insanların yaşamlarına güzellik katan bir simge olduğunun altını çizdi. Örnek bir sera kurduğu için Ekinci'yi kutlayan Karakuş, "Burası, ilçemiz genelindeki tek gül serası olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Seranın daha da büyümesi ve gelişmesi ilçemiz açısından da güzel bir gelişme olacaktır" dedi. 
 
- ADANA
 
Kaynak : http://www.haberler.com/sevgilinin-gulu-ceyhan-dan-3286465-haberi/