altın
Web Sitemizi nasıl buldunuz?
Videonun büyük hali için tıklayın.
1.  Türkiye Çiçekçilikte Enlerini seçti
2.  Kedi bakımı
3.  Kediler
4.  Setirek
5.  Çiçek Mezatı
6.  Toptan Çiçek Satışı
7.  Yeni Açılan tüneller
8.  Parlak Çiçek Tanıtım Videosu
9.  Buffalo - Aslan - Timsah
10.  Kurtlar vadisi filistin fragmanı
Çiçekçi yılbaşında umduğunu bulamadı
Çiçekçi yılbaşında umduğunu bulamadı

 

Ankara Çiçekçiler Odası Başkanı Emin Çimen, yılbaşında çiçek satışlarının geçmiş yıllara göre çok daha az olduğunu ve bu nedenle çiçekçilerin hiç iş yapamadığını belirtti. Sorunun nedenlerinin ne olabileceğini düşündüklerinde neden bulamadıklarını söyleyen Çimen, “(Çiçek israftır, çiçeğe verilen para yazıktır) izlenimi yaygınlaştı. Çiçek alım gücümüzün olmadığına da inanmıyorum. Oysaki çiçek bir tarım ürünüdür” dedi.
 
Osmanlı İmparatorluğundan gelen bir simge çiçek olan lalenin Hollanda’ya bedavaya verildiği dönemden, 100 liraya alınmaya çalışıldığı bir döneme geçildiğini vurgulayan Çimen, “Çünkü Hollanda, İtalya gibi ülkeler ekonomide ağırlığını tarımdan, çiçekten kazanmaya çalışırken, bizde çiçek israf olarak görülüyor” diye konuştu.
 
Özel günler nefes aldırırdı 
 
Öğretmenler günü, sevgililer günü, anneler günü, yılbaşı günü gibi özel günlerin çiçekçi camiasının yaptığı satışlarla bir yıldaki kayıplarını kapattıkları günler olduğunu anlatan Çimen, eskiden bu özel günler sayesinde esnafın “bir nefes” aldığını, şimdiyse bütün çiçeklerin elde kaldığına dikkati çekti. Çiçeğin bir milletin kültür seviyesinin göstergelerinden biri olduğu görüşünü dile getiren Çimen, şöyle devam etti:
“Marulda, kıvırcıkta KDV oranı yüzde 8 iken, çiçekte bu oran yüzde 18’dir. ‘Çiçek lüks’ diyorlar ama satılırsa lükstür. Satamazsak nasıl lüks olsun ki. Biz devletimizden çiçekçilik sektörüne sahip çıkmasını ve bu sektörün ölmemesini istiyoruz. Şu anda esnafımızın durumu çok kötü. Çiçekler yılbaşında elde kaldı. En iyi ciro yapan arkadaş o gün 200-300 TL satış yaptı. Yılbaşı için hazırlık yapan esnafımız da bin-2 bin lira zarar etti.”
 
Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ankara/19604915.asp