altın
Web Sitemizi nasıl buldunuz?
Videonun büyük hali için tıklayın.
1.  Türkiye Çiçekçilikte Enlerini seçti
2.  Kedi bakımı
3.  Kediler
4.  Setirek
5.  Çiçek Mezatı
6.  Toptan Çiçek Satışı
7.  Yeni Açılan tüneller
8.  Parlak Çiçek Tanıtım Videosu
9.  Buffalo - Aslan - Timsah
10.  Kurtlar vadisi filistin fragmanı
İhracatı Yüz Güldürecek
İhracatı Yüz Güldürecek

Dünya Üzerinde Kutlanan En Önemli Özel Günlerden Biri Olan 14 Şubat Sevgililer Günü'nde Artan Çiçek Satışları Türk İhracatçısının Yüzünü Güldürdü.

Dünya üzerinde kutlanan en önemli özel günlerden biri olan 14 Şubat Sevgililer Günü'nde artan çiçek satışları Türk ihracatçısının yüzünü güldürdü. Kesme çiçek üretiminin merkezi olan Antalya'dan Avrupa'ya bir hafta önce başlayan ihracat yoğun bir şekilde devam ediyor. 14 Şubat Sevgililer Günü'ne kadar 40 milyon dal çiçek ihracatı yapılacak.

Antalya Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, bu yıl Sevgililer Günü için Türkiye'den başta Hollanda ve İngiltere olmak üzere 25 ülkeye 40 milyon dal çiçek ihraç edileceğini bildirdi.

Sevgililer Günü'ndeki çiçek ihracatından 7 milyon dolarlık döviz girdisi beklediklerini kaydeden Bağdatlıoğlu, "Türk çiçekleri Hollanda, İngiltere, Rusya, Bulgaristan ve Ukrayna'dan gelen yoğun talebi karşılarken, bu dönemde özellikle kırmızı renkli çiçekler büyük talep gördü. Yurt dışından gelen siparişler arasında karanfil başta olmak üzere gerbera, ranunculus ve yeşillikler de ağırlıklı olarak yer alıyor." dedi.

Son yıllarda Sevgililer Günü'nün halk tarafından sadece kırmızı gülle özdeşleştirilmesinin büyük bir yanlış olduğunu savunan Bağdatlıoğlu, şunları kaydetti: "Türkiye'deki gül üretiminin talepleri karşılama şansı olmaması, Kenya, Ekvador, Hindistan gibi ülkelerden ithalatı artırıyor. Kesme çiçek sektörünün ihracatı ülke ekonomisine ne kadar yüksek katkı sağlıyorsa, ithalatı da o derece ülke ekonomisinde kayba neden oluyor. İhracatçılar olarak, tüm girdileri Türkiye'de üretilen ve ekonomiye katma değeri yüzde 95 olan kesme çiçeklerimizi ihraç etmekle övünüyor, ülke ekonomisine de büyük katkı sağladığımıza inanıyoruz."

Bağdatlıoğlu, Sevgililer Günü'nde sadece kırmızı gülün değil, tüm çiçeklerin aynı değeri taşıdığını vurgulayarak, "Sevgililer Günü, çiçekle anlam bulan ve özdeşleşen bir gün. Bu günlerde bu özel gün için ihracat son bulurken, ihracatçılarımızın ürettiği bütün kaliteli çiçek çeşitleri Türk sevgilileri için hazır bekliyor." ifadelerini kullandı.

ÇİÇEKÇİLER ZAM YAPMADI, GÜL 5 LİRADAN SATILACAK

Bu arada çiçekçiler, fiyatlara zam yapmayacak. Sevgi dili çiçekler, bu yıl da geçen yılki fiyattan satılacak. 14 Şubat Sevgililer Günü'nde gül, 5-10 TL arasında, orkide 75, karanfil 2, gerbera 2, krizantem 3, kazablanka ise 15 TL'den satışa sunulacak. Adrese teslim gülün tanesi ise 20 liradan sevgililere ulaştırılacak.

Çiçeklerin çeşitli renkleri olduğu gibi, bu renklerin de ayrı ayrı anlamları bulunuyor. Kırmızı gül aşkı, pembe gül gönlüm sende, sarı gül sıcak sevgi, mavi gül ilahi aşk, beyaz gül masumiyet, orkide gurur, kırmızı lale seni seviyorum, menekşe alçak gönüllülük, frezya, suçsuzluk, kazabılanka güveni ifade ediyor. Adet olarak, 1 gül aşk, 11 gül sevgi, 101 gül aşkta ölümsüzlük anlamına geliyor.

52 ÜLKEYE ÇİÇEK İHRAÇ EDİLİYOR

Süs bitkileri sektörü, duygunun sevginin yanında ekonomiye ve istihdama da büyük katkı sağlıyor. Sektörden yaklaşık 300 bin kişi kazanç elde ediyor. Yılda 500 milyon dal üretim yapan Antalyalı çiçekçiler, ürünlerini Japonya'dan Amerika'ya kadar dünyanın 52 ülkesine çiçek ihraç ediyor. Kesme çiçek ihracatında en önemli Pazarlar arasında Hollanda, İngiltere, Almanya, Rusya, Doğu Avrupa ve Balkan ülkeleri yer alıyor. Türkiye çiçek üretiminin yüzde 90'ını ve ihracatının da yüzde 65'ini tek başına karşılayan Antalya, yurt dışına yılda yaklaşık 50 milyon dolarlık çiçek satıyor. Üretiminin yüzde 95'ini ihraç eden sektör, özel günlerde Avrupa ve Rusya'ya çiçek yetiştirmekte zorlanıyor.

İhracat, Yaygın olarak yetişen karanfil, gerbera ve gülden oluşuyor. Bunların içinde karanfilin payı yüzde 90. İç piyasaya yönelik üretim yapan İzmir ve Yalova da Antalya'dan sonra en fazla çiçek yetiştirilen yerler arasında bulunuyor. Isparta, Burdur ve Korkuteli bölgelerinde yapılan yayla üretimi nedeniyle ihracat sezonu 7 aydan 10 aya çıktı.

İki çeşide bağlı kalmamak ve daha fazla ihracat yapmak amacıyla arayışa giren çiçek üreticisi, yelpazesini her geçen gün genişletiyor. Nitekim son yıllarda ıslah edilen yeni çeşitler ihracata önemli bir ivme kazandırdı. Rananculus, liliyum, anemum, lisiyantus ve ramankulus, anemon çeşitlerinin üretilmeye başlamasıyla çiçek ihracatı 60 milyon dolara yaklaştı. Beş bin dekarlık alan üzerinde üretim yapan sektörün yakın zamandaki hedefi, Kenya ve Kolombiya gibi 500 milyon dolarlık ihracat ulaşmak.

TÜRKLER ÇİÇEĞE 2, İSVİÇRELİLER 94 EURO HARCIYOR

Dünyada çiçeğe en fazla para harcayan ülke İsviçre. Bu ülkede kişi başı çiçek tüketimi 94 euro. Dünya çiçek üretimi ve ticaretini elinde tutan Hollanda'da ise kişi başı 60 euroluk çiçek tüketiliyor. Bu ülkeleri 58 euro ile Norveç, 44'er euro Avusturya ve Belçika, 40'ar euro ile Danimarka ve İngiltere, 38 euro ile Almanya, 34'er euro ile İsveç ve Finlandiya, 33'er euro ile İtalya ve Fransa, 31 euro ile İrlanda, 25 euro ile Slovenya, 19 euro ile İspanya, 17 euro ile Portekiz, 16 euro ile Yunanistan, 13 euro ile Macaristan, 9 euro ile Çek Cumhuriyeti, 7'şer euro ile Hırvatistan, Polonya ve Slovakya izliyor. Türkiye kişi başı 2 euroluk çiçek tüketimiyle son sıralarda yer alıyor.

TÜRKİYE SÜS BİTKİLERİ İHRACATI