altın
Web Sitemizi nasıl buldunuz?
Videonun büyük hali için tıklayın.
1.  Türkiye Çiçekçilikte Enlerini seçti
2.  Kedi bakımı
3.  Kediler
4.  Setirek
5.  Çiçek Mezatı
6.  Toptan Çiçek Satışı
7.  Yeni Açılan tüneller
8.  Parlak Çiçek Tanıtım Videosu
9.  Buffalo - Aslan - Timsah
10.  Kurtlar vadisi filistin fragmanı
Antalya'da çiçek mezat merkezi açıldı
Antalya'da çiçek mezat merkezi açıldı

Antalya Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği (AKÇİB) Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, çiçek sektörünün dolaylı olarak 300 bin kişiye istihdam sağladığını bildirdi. Sektörün bazı sorunları olduğuna işaret eden Bağdatlıoğlu, gübre fiyatlarının geçen aya göre yüzde 100, mazot fiyatının da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 oranında arttığını hatırlattı. Bağdatlıoğu, tüm bu olumsuzluklara rağmen çiçekçilerin yüzde 95 katma değer yarattığını kaydetti. 

İç pazarda çiçekçinin beş yıl önceki fiyattan ürününü sattığına dikkati çeken Bağdatlıoğlu, ''Ekonominin zor süreçten geçtiği bu ortamda, Flora Çiçek Üretim ve Pazarlama Kooperatifinin çiçek mezadını hizmete açması çok anlamlı'' dedi. 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı İlhami Kaplan da borsa olarak Çiçek tanıtım Grubu'nun kurulmasına katkı sağladıklarını anlattı. Antalya başta olmak üzere ülkenin çiçek sektörünün ihracatı artırmak için gayret gösterdiğini ifade eden Kaplan, Organize Tarım Bölgelerine arazi tahsisi için çalışmalar yaptıklarını vurguladı. 

Antalya Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, tarım üretiminde değil, lojistik ve pazarlama alanında sıkıntılar olduğunu bildirdi. Antalya'da 10 yıldır çiçek mezadı kurulması için çalışıldığını ancak bunu gerçekleştirmeye kimsenin cesaret edemediğini dile getiren Erçin, şöyle konuştu: 

''Çiçek mezadı kurulması için çok çalışıldı ama taşın altına elini koyan olmadı. Şimdi çeşitli kurumlar çiçek mezadı kurulması için gayret ediyor. 

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın tarım yatırımlarına bir çok desteği var. Soğuk hava deposu, paketleme tesisleri gibi yatırımlara yüzde 50 hibe desteği bulunuyor. Antalya'da tarımsal 106 proje hazırlandı. Bunlara 30 milyon YTL kaynak aktarıldı. Yüzde 50'si hibe. Ama çiçekçilik sektöründen hiç bir proje gelmedi. Gelecek dönemde çiçekçilik sektöründen de projelerin geleceğini umuyorum.'' 

Kepez Belediye Başkanı Erdal Öner de Antalya çiçekçilik sektörünün kalbinin, Kepez Belediyesi sınırlarında yer alan Altınova bölgesinde attığını bildirdi. Antalya'daki çiçek üretiminin yüzde 95'inin Altınova bölgesinde üretildiğine dikkati çeken Öner, ihraç edilen çiçeklerin yüzde 70'e yakınının Altınova'dan karşılandığını söyledi. 

Çiçekçilik sektörünün sorunlarının çözümü için milletvekilleriyle birlikte Ankara'da köprü görevi yaptıklarını anlatan Erdal Öner, şöyle devam etti: 

''Türkiye ekonomisinin can damarı olan tarım sorunlarını önemsiyoruz. Tarım ve kesme çiçek sektörünün sorunlarının çözümünde her zaman olacağız. Sektörün gelişimine katkı sağlayan çalışmalara destek verdik, vermeye de devam edeceğiz.'' 

Öner, sektörün yetişmiş elaman ihtiyacının çözüm için de ATB öncülüğünde Tarımsal Uygulamalı Eğitim Merkezi (TUMEM) kurulduğunu, bu oluşumun, hem sektörün ara eleman ihtiyacını karşılayacağını hem de işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlayacağını sözlerine ekledi. 

-FLORA ÇİÇEK ÜRETİM VE PAZARLAMA KOOPERATİFİ BAŞKANI- 

Flora Çiçek Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Genel Başkanı Muammer Yazıcı, Türkiye'de 14 şubelerinin bulunduğunu, 4 bin 170 üyeye hizmet ettiklerini vurguladı. 

Kooperatifin iç pazarda bir denge unsuru olduğunu anlatan Yazıcı, 2001 yılından bu yana kooperatifte atılımlar gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Bir çok ilde çiçek mezadı kurduklarını ifade eden Yazıcı, iki yılda bir sektöre çiçek mezadı kazandırmayı amaçladıklarını söyledi. Yazıcı, önümüzdeki yıl İstanbul'da da çiçek mezadı kurmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. 

Konuşmaların ardından çiçekçilik sektörüne destek veren kişi ve kuruluşlara plaket verildi. Çiçek mezadında da sembolik açılış yapıldı. Sembolik mezatta çiçekler 300 YTL ile bin YTL arasında satıldı. 

Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi tarafından 5 bin metrekare alanda kurulan çiçek mezadı 1,5 milyon YTL'ye mal oldu.