altın
Web Sitemizi nasıl buldunuz?
Videonun büyük hali için tıklayın.
1.  Türkiye Çiçekçilikte Enlerini seçti
2.  Kedi bakımı
3.  Kediler
4.  Setirek
5.  Çiçek Mezatı
6.  Toptan Çiçek Satışı
7.  Yeni Açılan tüneller
8.  Parlak Çiçek Tanıtım Videosu
9.  Buffalo - Aslan - Timsah
10.  Kurtlar vadisi filistin fragmanı
Çiçekçilik Sektörü atağa geçer !
Çiçekçilik Sektörü atağa geçer !

 

 İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, büyük potansiyele sahip süs bitkileri ve çiçekçilik sektörünün atağa geçmesinin, başta vergiler olmak üzere üretim maliyetlerinin düşürülmesine bağlı olduğunu belirtti. 
Çiçekçilik sektörünün devlete milyonlarca lira vergi verdiğine ve önemli bir istihdam sağladığına vurgu yapan Yalçıntaş, üreticinin üzerindeki maliyetler düşürüldüğünde, potansiyelin kendiliğinden harekete geçeceğini kaydetti. 
İTO Başkanı Yalçıntaş, çiçekçilik sektörüyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün çiçekçilik sektörünün önemini bir kez daha hatırlattığını belirten Yalçıntaş, tüm dünya ve Türk kadınlarının anlamlı gününü kutlayarak, bu özel güne renk katan çiçek ve süs bitkileri sektörünün sorunlarına dikkati çekti. Başkan Yalçıntaş, çiçekçilikte KDV’nin düşürülmesinin sektöre önemli bir destek olacağını vurgulayarak, “Bildiğiniz gibi KDV oranı Avrupa ülkelerinde yüzde 6 iken, bizim ülkemizde yüzde 18 gibi yüksek bir miktarda. Yüzde 50 oranında ürünlerinde fire veren bir pazar için bu oranın düşürülmesi sektörün daha sağlıklı şekilde büyümesine katkı sağlayacaktır” dedi.
 
-KESME ÇİÇEK İHRACATI 2009`DA 50 MİLYON DOLARA ULAŞTI
 
Türk kesme çiçek ihracatının 2009’da 50 milyon dolara yaklaştığını belirten Yalçıntaş, 2010 hedefinin ise 60 milyon dolar olduğunu hatırlattı. Türk çiçek ihracatçısının tüm olanakları zorlayarak pazar payını büyüttüğüne vurgu yapan Yalçıntaş , uluslararası pazarda çok önemli boşluklar ve fırsatlar olduğunu bildirdi. Sadece Almanya`nın yılda 2 milyar dolarlık çiçek tükettiğini ifade eden Yalçıntaş, Hollanda’nın taze çiçek ihracatının 3.5 milyar doların üzerinde olduğunu kaydetti. Bu rakamın, çiçekçiliğin Türkiye’de ne kadar büyüyebileceğini de gözler önüne serdiğine değinen Yalçıntaş, elverişli iklim koşulları, ihracat pazarlarına yakınlığı ve ucuz işgücü ile süs bitkileri yetiştiriciliğindeki büyük avantajlarının kullanılması gerektiğini ifade etti.
 
-ÇİÇEKÇİLİK SEKTÖRÜ 300 BİNİN ÜZERİNDE İSTİHDAM SAĞLIYOR-
 
Yalçıntaş, 300 bin kişinin çalıştığı çiçekçilik sektörünün önemli bir istihdam kapısı da olduğunu vurguladı. Buna rağmen Türkiye’de çiçekçilik üzerine vasıflı ara eleman yetiştiren yüksek okulları ve bahçıvanlık meslek liseleri bulunmadığına dikkat çeken Yalçıntaş, “Eğitim alan vasıflı elemanlarımız sayesinde yatırımlarımızı genişletip sektörü büyütebiliriz. Oysa yetenekli, fakat imkansızlıklar yüzünden mesleki eğitim alamayan gençleri kaybediyoruz. Bugün böyle eğitim veren kurumlarımızın olması halinde, sektörümüzde hem kalite artacak hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır” dedi.
 
-ÇİÇEK GÖNDERMEYİN SÖYLEMİ SEKTÖRE ZARAR VERİYOR-
 
Çiçek tüketiminin sadece özel günlere bağlı kalmaması ve çiçek kültürünün pekiştirilmesi için tüm kesimlere görev düştüğüne işaret eden Başkan Yalçıntaş, “Çiçek göndermeyin söylemi, çiçekçiliğe zarar verecek boyutlara ulaştı. Birçok tören ve özel kutlamada ‘çiçek göndermeyin, bağış yapın’ söylemini görüyoruz. Bu yanlış bir söylem; bir sektörü doğrudan doğruya olumsuz etkileyen bir yaklaşım. Bunun doğrusu ilanlarda, bağış yapılabileceğini belirtmek, ama çiçek aleyhinde de bir beyanda bulunmamaktır” dedi.