altın
Web Sitemizi nasıl buldunuz?
Videonun büyük hali için tıklayın.
1.  Türkiye Çiçekçilikte Enlerini seçti
2.  Kedi bakımı
3.  Kediler
4.  Setirek
5.  Çiçek Mezatı
6.  Toptan Çiçek Satışı
7.  Yeni Açılan tüneller
8.  Parlak Çiçek Tanıtım Videosu
9.  Buffalo - Aslan - Timsah
10.  Kurtlar vadisi filistin fragmanı
Avrupalılar, Türk helvasını sevdi
Avrupalılar, Türk helvasını sevdi

 

 

Kipa'yı satın alarak Türk pazarına giren Tesco, daha önce Polonya'nın başkenti Varşova'da Tesco markette simit satmaya başlamıştı.

Türk ürünlerinin Avrupa'da çok ilgi gördüğünü anlatan Tesco Kipa Ticari Direktörü Murat Sağlık, özellikle helvanın Avrupalı müşteriler tarafından oldukça beğenildiğini ifade etti. Sağlık, mağazalarda helvanın dışında lokum, turşu, kuru üzüm, fındık, çipura, levrek ve alabalık gibi 35 Türk ürününün satışa çıkarıldığını da duyurdu.

Polonya'da düzenledikleri Türk Haftası etkinliği kapsamında Türk gıda ürünlerini Avrupalı tüketicilere tanıtacaklarını belirten Murat Sağlık, "Türk Haftası etkinliğiyle Türkiye'ye yeni bir ihracat kapısının açılmasının yanı sıra uzun yıllar başarıyla birlikte çalıştığımız Türk tedarikçilerimize Avrupa Tesco kapılarını açarak destek olmak istedik." dedi. Etkinlik kapsamında helvadan lokuma, taze balıktan meyve sebzeye kadar çeşitli Türk ürünlerinin Tesco'nun Polonya'nın yanı sıra Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'daki 100'ü aşkın mağazasında 10 milyon müşteriye ulaştırılmasının hedeflendiğini ifade eden Sağlık, bu sayede Türkiye ile Avrupa arasındaki işbirliğinin daha da geliştirileceğine inandıklarını belirtti. Etkinliklerin ön hazırlığı olarak 3 Eylül 2010'da İstanbul'da düzenlenen ve Tesco üst düzey ticaret yetkililerinin de katıldığı Road Show'da, Türk ihracatçı firmalarının ürünlerini sergilediğini anlatan Sağlık, Türk Haftası etkinlikleriyle 5 yıl içinde 200 milyon lira ihracat potansiyeli oluşturulmasının amaçlandığını belirtti.

Tesco olarak Türkiye'den yılda yaklaşık 150 milyon sterlin gıda dışı ürünler aldıklarını ifade eden Sağlık, Türk Haftası etkinlikleriyle bundan sonra gıdaya yönelik ürünlerin de alınacağını belirtti. Etkinlikte, "Türk lezzetlerini keşfedin" sloganını kullandıklarını belirten üst yönetici, 4 Kasım 2010'dan itibaren çeşitli Türk gıda ürünlerinin Polonya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'ndeki Tesco mağazalarında satıldığını, müşterilerden oldukça olumlu tepkiler aldıklarını söyledi. Tesco'nun Polonya'da düzenlediği Türk Haftası etkinliklerine katılan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Tesco'nun Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Polonya'daki mağazaları aracılığıyla Türk gıda ürünlerini bu ülkelerdeki pazarlara sokarak, burada Türk mallarını görücüye çıkardıklarını belirtti. Türkiye'nin Polonya'ya kurutulmuş gıda ve yaş sebze meyve ihracatının bu yılın ilk 9 ayında 72 milyon dolara ulaştığını, yıl sonuna bunun 100 milyon doları geçeceğini anlatan Çağlayan, sadece Tesco vasıtasıyla önümüzdeki 5 yıl içinde 100 milyon Euro'luk bir hedef belirlediklerini kaydetti. İngiltere'nin önde gelen perakendecisi Tesco'nun Polonya'da 336 mağazası ve 23 bin 655 çalışanı bulunuyor. Şirketin dünya genelinde ise 4 bin 331 mağazası ve 470 bini aşkın çalışanı var. Tesco, İngiltere dışında ABD, Çin, Japonya, Malezya, Kore, Tayland, Hindistan, İrlanda, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya ve Türkiye olmak üzere 13 ayrı ülkede faaliyet gösteriyor.